Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Hlavní stránka > Novinky > 7 kroků při montáži plastových oken

7 kroků při montáži plastových okenSebemenší chyba nebo nepřesnost při montáži plastových oken se podepíše na výsledku rekonstrukce. A místo 40 procent energie ušetříte třeba jen 25 procent. Ohlídejte si proto výměnu plastových oken a jejich správnou montáž.

Stačí nepatrná drobnost, například nedokonalé vyrovnání rámu, a izolační schopnosti plastového okna ihned klesají. I když svěříte montáž nových plastových oken profesionálům, dívejte se jim pod ruku. Dnes vám napovíme, co sledovat.

Demontáž starého okna

Dosluhující okno musí ven. Někdy ho lze vyjmout bez poškození zdi, jindy je nutné staré okno vybourat. Už v této fázi je třeba myslet na takzvané připojovací spáry (mezeru mezi rámem okna a ostěním). Stačí asi 10 až 25 mm široká mezera, která se vyplňuje izolační pěnou nebo páskou.

Kontrola nového okna

Před montáží nové plastové okno zkontrolujte. Prohlédněte spoje rámu, přeměřte úhlopříčky a geometrickou přesnost. Na obvod rámu nalepte vnitřní parotěsnou fólii.

Příprava a vyrovnání okna

Když okno do otvoru vložíte, podložte ho dřevěnými podložkami nebo vzduchovými klíny a vyrovnejte ho v osách. Zkontrolujte polohu a usazení okna. Soustřeďte se na maximální míru přesnosti. Pro kontrolu využijte vodováhu.

Upevnění okna

Když je okno vyrovnané, upevněte ho. Kotvit můžete různými způsoby, využít lze kotvící šrouby nebo pásové kotvy. Záleží na typu ostění. Důležité je dbát na správné umístění kotvících prvků a přesné vrtání.

Utěsnění připojovací spáry

Očistěte zdi, které přiléhají k rámu, a navlhčete je, abyste mohli snadno aplikovat těsnící pěnu. Ta rychle schne. Posléze můžete zbytky pěny opatrně seříznout, abyste nepoškrábali rám okna. Pokračujte nalepením parotěsných a paropropustných pásek, které ochrání izolační pěnu. Mezeru mezi zdí a oknem můžete utěsnit i speciální komprimovanou páskou, která se po instalaci nafoukne a vyplní tak volný prostor mezi oknem a stěnou.

Osazení parapetů

Parotěsnou fólii by neměly porušit parapety, pokud si jimi přejete okno osadit. Hloubku vnitřního parapetu zvolte tak, aby výrazně nepřesahoval radiátor umístěný pod oknem, a to kvůli cirkulaci tepla. Správně osazený parapet musí zajistit dostatečnou tepelnou izolaci, aby nedocházelo k poklesu teploty vnitřních povrchů pod teplotu rosného bodu při návrhových podmínkách vnitřního prostředí.

Odstranění ochranných fólií

Až okolí plastových oken vymalujete a vše bude hotovo, teprve poté strhněte ochranné pásky z rámů a křídel oken. Nenechávejte je tam déle než tři měsíce, poté už mohou jít špatně odstranit.

Prohlédněte si domy a byty s novými plastovými okny.