Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Hlavní stránka > Novinky > Co všechno dokáže správné okno?

Co všechno dokáže správné okno?I když plastové okno vypadá vcelku jednoduše, jeho výroba je hotová alchymie. Na konci tohoto složitého procesu je okno, které má několik důležitých funkcí. Co všechno vlastně musí umět a jak poznáte, že to opravdu umí?

1. Izoluje od zimy i vedra

Kvalitní plastová okna a balkonové dveře musí dobře izolovat, protože jen tak v zimě ušetříte za topení a v létě za klimatizaci. Jak ale poznat, které okno je to pravé? Nejdůležitějším kritériem je tzv. Uw okna, což znamená celkový tepelný prostup (tedy prostup sklem i okenním profilem).

Stačí, když si zapamatujete, že čím menší číslo, tím lepší okno. Jen pro představu: Naše okno vyrobené z profilu 88 PLUS, které je zasklené trojsklem, má tepelný prostup pouhých 0,74 W/m2K. Tato jednotka vyjadřuje – zjednodušeně řečeno – únik tepla ve wattech.

A ještě jedna drobnost k izolaci. Pokud jde o těsnění do plastových oken, nehledejte v tom žádnou vědu. Nejlepší je gumové, které se dá po několika letech vyměnit.

2. Chrání před hlukem a zloději

Neméně důležité je, aby vás okno ochránilo před hlukem z ulice. V tomto případě se měří, jak velký hluk okno „zvládne“. Číslo se uvádí v decibelech a pochopitelně platí, že čím více, tím lépe.

Plastová okna a dveře se dají zabezpečit také proti zlodějům. Mezi naše zbraně patří například bezpečnostní skla, uzamykatelné kličky na okna nebo bezpečnostní kování. Všechny možnosti s vámi probereme ještě před tím, než se pustíme do výroby vašeho okna.

3. Zdobí fasádu, nebo je nenápadné

Když přijde řeč na design, nespokojte se s tvrzením, že je pěkný. Výrobce by se vás měl zeptat, zda chcete okna spíše nenápadná, anebo má jít o výrazný designový prvek, kterého si každý všimne.

Pokud jde o vzhled oken, možností je bezpočet. Na výběr máte ze všech možných tvarů – od klasických oken až po ty s kruhovým, oválným nebo třeba lomeným obloukem. I plastová okna mohou být rozdělena příčkami. Ty jsou buď pravé, nebo lepené a každopádně působí jako příjemné oživení.

Nejtěžším úkolem ale bývá výběr barvy profilu. V našem vzorníku je totiž skoro stovka různých variant, přičemž rám vašeho okna může mít jak jednolitý odstín, tak i dekor dřeva.

Zajímá vás výroba plastových oken? Přijďte na exkurzi.

Patříte k lidem, kteří jdou rádi více do hloubky? Pak vás zveme na prohlídku výrobní haly, která je hned vedle naší kanceláře v Třemošné u Plzně. Uvidíte všechno přímo v akci a rovnou se můžete zeptat na cokoli, co vás k výrobě oken i jejich montáži napadne.

Máte další otázky nebo se chcete domluvit na exkurzi? Kontaktujte nás.