Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Hlavní stránka > Novinky > Kolik energie vám ušetří nová plastová okna?

Kolik energie vám ušetří nová plastová okna?Za nejslabší článek obvodového pláště domu jsou považovaná okna, zvlášť pokud jsou stará. Proto stále více domácností investuje do moderních plastových oken s vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi. Nová okna ušetří 25 až 40 procent tepla a výrazně tak sníží náklady na vytápění. Podívejte se na výpočty, kolik s novými okny ušetřily dvě modelové domácnosti.

Okna se dnes vyrábí z různých materiálů: tradičního dřeva, moderního hliníku nebo oblíbeného plastu. Ten je stále volbou číslo jedna u lidí žijících v panelácích i v rodinných domcích. Plastová okna jsou totiž cenově dostupná a velmi dobře izolují.

O úsporách rozhoduje kvalita oken i montáže

Při výběru nových oken vždy sledujte ukazatel tepelně-izolačních vlastností, takzvaný součinitel prostupu tepla U (měrnou jednotkou je W/m2K). Platí přitom, že čím nižší je hodnota tohoto součinitele, tím lépe plastová okna izolují.

Při výběru oken se setkáte hned s několika součiniteli prostupu tepla.

  • Uw součinitel prostupu tepla celého okna.
  • Uf součinitel prostupu tepla rámu.
  • Ug součinitel prostupu tepla skla.

O úsporách rozhoduje nejen konstrukce rámu okna, ale i jeho zasklení, které tvoří zhruba 70 procent celé okenní plochy. Velmi důležitá je také kvalita montáže nových oken. Jen správnou kombinací všech parametrů totiž docílíte výrazného snížení úniku tepla i lepší hlukové izolace.

Dva příklady úspory s plastovými okny

Byt 3+1

V bytě 3+1 byla stará dřevěná okna, kterými táhlo. Jejich plocha celkově dosahovala téměř 12 metrů čtverečních. Za nová plastová okna s pětikomorovými profily zaplatili majitelé 45 tisíc korun. Investice se jim vrátí zhruba za 6 až 7 let a posléze budou už jen šetřit. Za deset let dosáhnou s plastovými okny úspory téměř 80 tisíc korun na vytápění.

Rodinný domek

Jednopatrový domek vytápěný podlahovým topením byl při rekonstrukci osazen novými plastovými okny, která nahradila starší okna vyrobená před rokem 2000. Majitelé vybrali okna s dvojitým zasklením, za která zaplatili necelých 47 tisíc korun. Také v jejich případě se jim investice vrátí do 7 let. Za deset let dosáhnou na vytápění úspory téměř 90 tisíc korun.

Prohlédněte si plastová okna a porovnejte jejich izolační parametry.