Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Hlavní stránka > Novinky > Protihlukové dveře do bytu

Protihlukové dveře do bytuZnáte to zajisté všichni, kteří jste alespoň někdy bydleli v bytovém domě nebo ještě lépe v paneláku. Zavřete dveře svého bytu a těšíte se na klid po náročném dni. Ovšem realita je poněkud jiná. Neustále vás ruší zvuky jedoucího výtahu, bouchnutí dveří u jiných bytů, štěkající pes vašeho souseda, běžící mladík po schodech… Často se jdete přesvědčit, zdali jste opravdu za sebou dobře zavřeli dveře, protože tolik rušivých elementů vám prostě vadí. Jenže dveře jsou zavřené správně. Co tedy s tím? Pokud nechcete zvolit radikální řešení a odstěhovat se na samotu k lesu, můžete se začít rozmýšlet nad výměnou dveří.

Nasnadě je vybrat si z některých protihlukových dveří, které vám zajistí naprostý klid a oddělí váš byt od všech nežádoucích vnějších zvuků. Za protihlukové dveře považujeme ty, které se vyznačují zvýšeným zvukovým útlumem a jsou vyrobeny ze speciálních zvukově izolačních dveřních výplní.

Zvukový útlum

Je nutné si uvědomit, že každé dveře jsou svým způsobem protihlukové. Přece jen i ty zdánlivě nejobyčejnější dveře do jisté míry zvuky z vnějšku tlumí. Udává se, že u základních dveří se zvukový útlum pohybuje od 30 dB. U speciálních dveří je pak výše zvukové těsnosti až 45 dB. Výše 45 dB vám zaručeně zajistí, že neuslyšíte běžné zvuky, jako jsou rozhovory sousedů nebo jezdící výtah.

Míru zvukového útlumu ovlivňuje nejvíce typ výplně, příp. zasklení. Nejméně budou zvukotěsné dveře z děrované dřevotřískové výplně. Naopak nejvíce budou zabraňovat nežádoucím zvukům špičkové moderní výplně. Mezi ně patří bezesporu i výrobky GAVAPLAST, jejichž výplně používáme pro výrobu našich dveří právě my.

Zvukotěsnost ovlivňují nejen samotné dveře

Řešit však při problémech s rušivými zvuky z okolí pouze samotné dveře, resp. jejich výplň není dostačující. Vliv na zvukotěsnost má celý dveřní systém skládající se z prahu, těsnění a zárubní. Je zřejmé, že pokud dveře dobře nedoléhají k zárubním, příp. k prahu, bude ve výsledku nakonec celkem jedno, jak velký zvukový útlum bude mít výplň vašich dveří. Zejména utěsnění spodní části dveří hraje v celkové zvukotěsnosti velkou roli, proto při výběru protihlukových dveří dbejte zvýšené pozornosti i u zvukově izolačního prahu. Nezapomeňte ani na správné usazení prahu, kdy velký vliv na zvukotěsnost může mít i mezera mezi prahem a podlahou.

Certifikace protihlukových dveří a jejich testování

Všechny protihlukové dveře musí projít testem průchodu zvuku a stejně jako jakékoli jiné dveře musí splňovat i bezpečnostní podmínky. Při výběru dveří tedy sledujte nejen zvukový útlum, ale i certifikaci dveří a bezpečnostní třídu. Např. označení dveří třídou 3 vám zaručí jak protihlukovost tak i ochranu proti nezvaným hostům.